tel. +48 518 184 528

Przejdź do
Koszyk: 0
Przejdź do kasy
 
 

Blog miłośników mebli

Meblemix.pl

W dobrym guście, czyli estetyczna i funkcjonalna jadalnia

Dodano:

W dobrym guście, czyli estetyczna i funkcjonalna jadalnia


Mimo, że powszechny dziś pośpiech i ogrom obowiązków nie sprzyjają wspólnym posiłkom, ludzie coraz częściej znajdują jednak na nie czas. Następuje niejako powrót do tradycji, kiedy to śniadania, obiady i kolacje domownicy spożywali razem, a przy szczególnych okazjach rodzina i przyjaciele zasiadali przy jednym stole.
Obecnie jadania staje się równie ważnym pomieszczeniem jak pokój dzienny czy salon. Nie tylko jest miejscem, gdzie domownicy spotykają się przy wspólnym posiłku, ale też wnętrzem o charakterze reprezentacyjnym, w którym przyjmuje się gości i organizuje uroczyste spotkania. Tak ważne pomieszczenie zasługuje na elegancką i praktyczną aranżację, idealną na kameralne spotkania domowników, jak też wyjątkowe okazje w większym gronie bliskich osób.


Strefa na jadalnię


Standardem jest uwzględnianie w projektach domów miejsca na jadalnię, coraz częściej pojawia się ona również w projektach mieszkań. Oczywiście, powierzchnia strefy spożywania posiłków uwarunkowana jest wielkością samego domu czy mieszkania. Jadalnia może więc stanowić:

  • wyodrębnioną część kuchni – wówczas z reguły korzystają z niej wyłącznie domownicy. W zależności od wielkości kuchni miejsce spożywania posiłków można zorganizować na środku (duże wnętrze) lub pod ścianą (mała kuchnia);
  • część składową salonu – w takiej sytuacji miejsce spożywania posiłków organizuje się w narożnych częściach, aby pozostawić też miejsce dla strefy relaksu. Wystrój jadalni musi odpowiadać aranżacji całego salonu, którego jest ona niemal integralną częścią;
  • granicę między kuchnią a salonem – w takim przypadku jadalnia może być oddzielona od kuchni ladą z wysokimi taboretami (co pozwala mieć stały kontakt z osobami siedzącymi przy stole) lub drzwiami przesuwnymi (możliwość całkowitego zamknięcia lub otwarcia kuchni), natomiast od salonu dzielić jadalnię może regał na książki. Strefę spożywania posiłków można też wyznaczyć odrębnym kolorem ścian lub innym rodzajem posadzką, ewentualnie dywanem.

Lokalizacja jadalni zależy również od ilości domowników i stylu życia, który niejako warunkuje wspólne posiłki i spotkania z rodziną.


Stół i krzesła


Najważniejszym sprzętem w jadalni jest stół, wokół którego aranżuje się resztę przestrzeni. Dlatego też jego wielkość zależy od ilości powierzchni użytkowej, liczby domowników i stylu życia. Wokół stołu musi być zachowana odpowiednia ilość miejsca na poruszanie się – od 60 do 80 cm od jego krawędzi do ścian lub mebli. Przy stole musi też być zapewniony komfort siedzenia, dlatego każda z osób powinna mieć około 60 – 70 cm miejsca przy blacie. Wybierając więc długość stołu, należy pomnożyć liczbę zasiadających przy nim osób (uwzględniając wyjątkowe okazje) przez wymaganą strefę komfortu podczas siedzenia.
Najczęściej wybierane są stoły drewniane, długie, prostokątne, przy których może usiąść od 6 do 12 osób. Praktycznym rozwiązaniem są stoły rozsuwane, które na co dzień nie zajmują dużo miejsca, a tylko przy szczególnych okolicznościach są rozkładane. Stoły prostokątne są praktyczne, ponieważ mogą znajdować się zarówno w centralnym miejscu jadalni, jak również narożnym. Stoły okrągłe natomiast dobrze prezentują się wyłącznie na środku pomieszczenia.
W komplecie ze stołem zawsze są krzesła, zwykle wykonane w tym samym stylu i z tego samego rodzaju materiału. Ale ponieważ drewno jest uniwersalnym materiałem, można zdecydować się na krzesła w zupełnie innym stylu, o konstrukcji metalowej i siedzisku plastikowym. Wybór jednak warunkuje całość aranżacji wnętrza. W przypadku krzeseł ważny jest komfort, za który odpowiadają miękkie tapicerowanie siedziska – czasami takie też oparcia.


Meble do jadalni


Ale jadalnia to nie tylko stół i krzesła, to również takie meble, jak kredens, witryna, bufet czy barek, będące dopełnieniem aranżacji. Obowiązkowym meblem w jadalni jest kredens, w którym przechowywane są serwisy obiadowe, sztućce, obrusy, porcelana i szkło dekoracyjne. Jego dół stanowi szafka w części zamykana na drzwiczki, a w części z szufladami, zaś górę półki z przeszkleniami. Praktycznym meblem jest bufet, niski i szeroki, zamykany na drzwiczki i wyposażony w szuflady. Jego blat może być dodatkową powierzchnią do umieszczenia naczyń czy potraw przy dużej ilości osób siedzących na stole. Funkcję dekoracyjną pełni witryna, czyli wysoka szafka z przeszklonymi drzwiami, w której przechowywane są porcelanowe serwisy kawowe. Meble do jadalni to zatem rozbudowane komplety sprzętów eleganckich i praktycznych, czyniących wnętrze wyjątkowym i funkcjonalnym.

Polecamy

Inne wpisy

Łóżka bukowe - solidny mebel do każdej sypialni

Dodano: 24.04.2023
Wyposażanie sypialni to trudne zadanie, ponieważ przy wyborze najlepszych dla siebie mebli powinno się uwzględniać nie tylko kwestie estetyczne i indywidualne upodobania, ale przede wszystkim ich funkcjonalność i komfort.
Czytaj dalej

Z jakiego drewna wybrać łóżko do sypialni?

Dodano: 07.04.2023
Łóżka drewniane nie tylko są nadzwyczaj estetyczne, ale też stanowią gwarancję solidności tych mebli oraz wysokiej jakości snu. Łóżka te mogą być jednak wykonane z drewna odmiennego pochodzenia, które różni się między sobą wyglądem i właściwościami.
Czytaj dalej

Jakie są walory łóżek dębowych?

Dodano: 24.03.2023
Aranżacja sypialni nie jest wbrew pozorom najłatwiejszym zadaniem z racji mnóstwa ważnych funkcji, jakie to pomieszczenie pełni dla jego właścicieli. Sypialnia to bowiem najbardziej zaciszne i wręcz ustronne miejsce w każdym domu, które podyktowane...
Czytaj dalej

Łóżka drewniane z pojemnikiem czy bez?

Dodano: 10.03.2023
Łóżko to zdecydowanie najważniejszy mebel w każdej sypialni, ponieważ został stworzony specjalnie z myślą o komfortowym śnie oraz codziennej potrzebie regeneracji sił.
Czytaj dalej
loading

Chcesz się z nami skontaktować?
Masz pytanie do naszych ekspertów?
Zadzwoń: +48 518 184 528 lub zostaw wiadomość - skontaktujemy się z Tobą.

Szybki kontakt