tel. +48 518 184 528

Przejdź do
Koszyk: 0
Przejdź do kasy
 
 

Blog miłośników mebli

Meblemix.pl

Sielankowy nastrój w rustykalnej kuchni, czyli wnętrze nawiązujące do tradycji

Dodano:

Sielankowy nastrój tak charakterystyczny dla stylu rustykalnego wynika z mocnego nawiązania do tradycji dworków i życia wiejskiego. Stąd też bogate w swej naturalnej prostocie sprzętów, surowych materiałów i pastelowych kolorów aranżacje wnętrz ciepłych i przytulnych, dających poczucie bliskości z przyrodą.

Inspiracja tradycją ludową

Rustykalizm to odniesienie do wiejskiego życia, co w kontekście współczesnych trendów minimalistycznych świadczyć może o silnym przywiązaniu do przeszłości, która przecież nieustannie przewija się w sezonowych propozycjach wnętrzarskich. Jednak styl rustykalny nie jest pełnym odzwierciedleniem barwnej i zróżnicowanej w formie ludowości, a wyłącznie efektem inspiracji naturą i folklorem. Nawiązanie do rzemiosła i wzornictwa ludowego przejawia się więc wyłącznie w naturalnych materiałach i archaicznej formie sprzętów.

Styl rustykalny charakteryzuje się więc prostotą i naturalnością, które to osiąga się poprzez wprowadzanie do wnętrz surowych materiałów i nieskomplikowanych kształtów. Wywodzące się z ludowych wzorów motywy dekoracyjne są tylko delikatnym akcent, za pomocą których uzyskuje się we wnętrzu ten wyjątkowy sielankowy nastrój, przywodzący na myśl przytulną i ciepłą atmosferę kuchni z wiejskich chat i dworków.

Kuchnia cała w drewnie

Podstawowym materiałem stosowanym w kuchniach w stylu rustykalnym jest drewno. Drewniane są podłogi – najczęściej w formie desek, a także elementy wykończenia wnętrz, jak widoczne na suficie belki stropowe czy elementy konstrukcji więźby dachowej. Drewno nie powinno być idealnie obrobione, musi wyglądać na stare i odzwierciedlać naturalne słoje oraz wszelkie niedoskonałości, jak sęki. Oprócz drewna, we wnętrzu rustykalnym stosowane są też takie materiały, jak surowy kamień i czerwona cegła, a na ścianach często kładzie się tynki strukturalne.

Meble do kuchni rustykalnej są masywne, wykonane z litego drewna z wyraźnie wyeksponowanymi słojami. Zazwyczaj o prostej budowie, posiadają fronty delikatnie zdobione rzeźbieniami, dzięki czemu zachowują naturalną surowość, a jednocześnie zyskują na estetyce. Ich górne krawędzie wykańczają proste listwy lub gzymsy.

Meble mogą być w naturalnym kolorze, z widoczną fakturą drewna, impregnowane wyłączne przejrzystym lakierem lub bejcą. Ale mogą być również malowane na biało, mocno postarzane (niedomalowania, przytarta farba) z drewnianymi blatami, listwami bądź gzymsami, jak również dekoracyjnymi ornamentami na frontach przypominającymi ludowe wzory z wycinanek. Na kuchenne meble składają się głównie sprzęty znane z wiejskich dworków, jak masywne kredensy, długie ławy, rzeźbione komody, malowane skrzynie. Drzwiczki wiszących szafek mogą mieć przeszklenia, aby widoczne były kawowe serwisy z porcelany.

Atmosfera starych dworków

Aby podkreślić drewno wypełniające wnętrze rustykalnej kuchni, stosuje się kolory pastelowe, głównie ciepłe odcienie bieli i przydymione pastele – zwłaszcza zieleń, błękit i brąz. Do tego dodatki dekoracyjne, które stanowią głównie przedmioty o praktycznym charakterze, jak wiklinowe kosze wypełnione owocami lub doniczkami z ziołami, przyprawy w słoiczkach ustawione na gzymsie okapu kuchennego, ceramiczne i gliniane dzbanki rozstawione na drewnianych półkach, zabytkowe naczynia (porcelana w kwiaty, jak maki, słoneczniki, chabry). Na ścianach mocuje się dekoracyjne wieszaki i uchwyty z miedzi lub żelaza wykonane metodą kowalstwa artystycznego – ewentualnie będące odnowionymi starymi przedmiotami kuchennymi.

Polecamy

Inne wpisy

Kolory roku 2017, czyli nawiązanie do przyrody w aranżacji wnętrz

Dodano: 05.06.2017
W ostatnim czasie we wnętrzach niepodzielnie królowała szarość, której wiernie towarzyszyła biel. Kolory te dominowały w aranżacjach wielu pomieszczeń, często nowoczesnych i minimalistycznych.Obecnie jednak projektanci stawiają na wnętrza bliskie naturze.
Czytaj dalej

Kanapa - strefa komfortu w salonie

Dodano: 09.03.2017
Salon to przede wszystkim strefa relaksu, miejsce, w którym odpoczywa się po całym dniu pracy. Ale też reprezentacyjne pomieszczenie w domu. To w nim przecież spędza się czas rodziną i przyjaciółmi.
Czytaj dalej

Ciepło i przytulnie, czyli magia świąt w pokoju dziennym

Dodano: 22.12.2016
Odpowiednio dobrane meble do pokoju dziennego, nastrojowe oświetlenie oraz najróżniejsze dekoracje świąteczne i ozdoby sprawią, że w domu zapanuje magiczny klimat świąt Bożego Narodzenia, na który z utęsknieniem czekają nie tylko najmłodsi.
Czytaj dalej

Czerwień we wnętrzu, czyli salon w odważnej aranżacji

Dodano: 12.12.2016
Niewątpliwie czerwień prezentuje się we wnętrzach niezwykle elegancko. Wyrazista i intensywna mocno podkreśla zwykle odważną aranżację.
Czytaj dalej
loading

Chcesz się z nami skontaktować?
Masz pytanie do naszych ekspertów?
Zadzwoń: +48 518 184 528 lub zostaw wiadomość - skontaktujemy się z Tobą.

Szybki kontakt