tel. +48 518 184 528

Przejdź do
Koszyk: 0
Przejdź do kasy
 
 

Blog miłośników mebli

Meblemix.pl

Kanapa - strefa komfortu w salonie

Dodano:

Ze względu pełnione funkcje pokój dzienny wymaga szczególnej aranżacji, łączącej estetykę z komfortem, co osiąga się przede wszystkim za sprawą dobrze dobranego zestawu wypoczynkowych mebli. Wprawdzie salon jest z reguły pomieszczeniem przestronnym, jednak jego aranżacja nie powinna składać się ze zbyt wielu sprzętów. Ich nadmiar może powodować poczucie dyskomfortu wynikające z braku tak bardzo potrzebnej do wypoczynku przestrzeni. Aranżacja przestaje być wówczas komfortowa, ale i estetyczna, staje się przytłaczająca, wręcz męcząca, a w rezultacie pomieszczenie pełniące funkcję reprezentacyjną traci na wyglądzie.

Gdzie z kanapą?

Pośród mebli do salonu znajdziemy przede wszystkim sprzęty przeznaczone do wypoczynku, jak kanapy, fotele i pufy. Ich dopełnieniem jest zwykle stolik kawowy bądź długa ława – w zależności do wielkości wnętrza, liczby domowników i prowadzonego trybu życia. Wszystkie elementy wybranego zestawu powinny być odpowiednie do układu wnętrza, aby po ustawieniu tworzyły spójną aranżację.

Centralny punkt aranżacji w salonie wyznacza kanapa, główne miejsce wypoczynku, która niejako kształtuje cały wystrój. Najczęściej stawiana jest w części narożnej pomieszczenia, w pobliżu okna, gdzie zapewniona jest dostateczna ilość światła dziennego. Ale stosowane są też bardziej oryginalne ustawienia. W często otwartej przestrzeni pokoju dziennego meble wypoczynkowe wyznaczają granice między poszczególnymi strefami odpowiadającymi innym pomieszczeniom – salon a jadalnia, salon a kuchnia.

Jaki rodzaj kanapy?

Wybór kanapy uwarunkowany jest wielkością salonu i ilością domowników, jak również stylem życia. Do małego wnętrza odpowiednia będzie kanapa dwu- lub trzyosobowa, ewentualnie narożnik w przypadku większej liczby domowników. Najlepiej, aby była na nóżkach, które czynią mebel wizualnie lżejszym – jednolite bryły optycznie wydają się ciężkie i masywne. Dobrym rozwiązaniem jest niewielka kanapa na kółkach, którą w razie potrzeby w każdej chwili można przemieścić.

Do salonów przestronnych można wybrać kanapę z większą ilością miejsc siedzących, jak również narożnik dodatkowo wyposażony w puf. W dużym pomieszczeniu elegancko prezentuje się kanapa z dwoma fotelami ustawionymi po bokach. Rozbudowane zestawy mebli wypoczynkowych mogą być wyposażone w podłokietniki i zagłówki regulowane, zwiększające komfort użytkowania.

Dostępne są również kanapy modułowe, składające się z kilku części dowolnie ze sobą zestawianych – układ prosty z fotelami i pufem lub połączenie w kształcie litery L bądź U. Idealnie pasują zarówno do pomieszczeń o mniejszych, jak i większych wymiarach.

Jaki design kanapy?

Kanapa może mieć budowę bryłową, opływową lub profilowaną, odpowiednio do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym lub klasycznym. W jasnym kolorze optycznie powiększy małe pomieszczenie, natomiast w wyrazistym rozświetli ciemne. Obicia mogą być wykonane ze skóry, naturalnej lub ekologicznej, uważanej za materiał elegancki. Stosowane są również tkaniny w rozmaitych wzorach i kolorach, grubsze bądź miększe, o różnym stopniu wytrzymałości.

Jednokolorowe obicia pasują do wnętrz klasycznych bądź nowoczesnych, natomiast o wyrazistych kolorach lub oryginalnych wzorach doskonale oddają charakter wnętrz w stylu retro. Częstym dodatkiem dekoracyjnym przy kanapach są poduszki, które czynią wnętrze przyjemniejszym, a jednocześnie zwiększają komfort użytkowania.

Polecamy

Inne wpisy

Kolory roku 2017, czyli nawiązanie do przyrody w aranżacji wnętrz

Dodano: 05.06.2017
W ostatnim czasie we wnętrzach niepodzielnie królowała szarość, której wiernie towarzyszyła biel. Kolory te dominowały w aranżacjach wielu pomieszczeń, często nowoczesnych i minimalistycznych.Obecnie jednak projektanci stawiają na wnętrza bliskie naturze.
Czytaj dalej

Sielankowy nastrój w rustykalnej kuchni, czyli wnętrze nawiązujące do tradycji

Dodano: 09.01.2017
Sielankowy nastrój tak charakterystyczny dla stylu rustykalnego wynika z mocnego nawiązania do tradycji dworków i życia wiejskiego.
Czytaj dalej

Ciepło i przytulnie, czyli magia świąt w pokoju dziennym

Dodano: 22.12.2016
Odpowiednio dobrane meble do pokoju dziennego, nastrojowe oświetlenie oraz najróżniejsze dekoracje świąteczne i ozdoby sprawią, że w domu zapanuje magiczny klimat świąt Bożego Narodzenia, na który z utęsknieniem czekają nie tylko najmłodsi.
Czytaj dalej

Czerwień we wnętrzu, czyli salon w odważnej aranżacji

Dodano: 12.12.2016
Niewątpliwie czerwień prezentuje się we wnętrzach niezwykle elegancko. Wyrazista i intensywna mocno podkreśla zwykle odważną aranżację.
Czytaj dalej
loading

Chcesz się z nami skontaktować?
Masz pytanie do naszych ekspertów?
Zadzwoń: +48 518 184 528 lub zostaw wiadomość - skontaktujemy się z Tobą.

Szybki kontakt